Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zámek Velké Losiny

5. 8. 2007

Historie zámku Velké Losiny

ObrazekZámek Velké Losiny patří k nejvýznamnějším renesančním památkám na severní Moravě. Roku 1496 získal Losiny zástavou od krále Vladislava II. Jagelonského Jan ze Žerotína. Zámek stojí na místě bývalé tvrze, ale písemné zmínky z té doby nejsou k dispozici.

Po dlouho dobu byl zámek stranou zájmu pánů ze Žerotína. Obrat nastal roku 1562, kdy se město Šumperk – tehdejší sídlo Žerotínů - vykoupilo z poddanství. Jako nové, reprezentativní, sídlo rodu si zvolil Jan starší ze Žerotína právě zámek v nedalekých Losinách. V letech 1678-1692 losinský zámek nechvalně proslul krutými hony na čarodějnice

Dostavba zámku Velké Losiny se pravděpodobně vztahuje k letům 1580-1589 a byla ukončena zděnými arkádami na počátku 17. století. Nízké budovy jižní strany nádvoří byly později přestavěny v barokním slohu masivními pilířovými arkádami.

Z interiérů je zajímavá je pozdně renesanční hodovní síň, sál předků s portréty významných příslušníků žerotínského rodu  a zámecká obrazárna, která uchovává soubor obrazů italských, vlámských a holandských mistrů, doplněnou středoevropskou malířskou školou 18. a 19. století.

Zdroj:http://www.losiny-zamek.cz/

 

Pozn.Doporučuji navštívit i výrobu ručního papíru, která patřila taky rodu žerotínů.