Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrad Bouzov

30. 7. 2007

Historie hradu Bouzov

ObrazekHrad Bouzov byl založen na počátku 14. století.  Prvním známým držitelem hradu byl Búz z Búzova byl (v letech 1317 - 1339). Od poloviny 14. stol. jej drželi páni z Vildenberka, kteří v roce 1382 prodali panství moravskému markraběti Joštovi. Ten je pak v roce 1396 přenechal svému přívrženci Heraltovi z Kunštátu.

V rukou pánů z Kunštátu zůstal hrad Bouzov s kratšími přestávkami téměř až do konce 15. století. Je pravděpodobné, že na hradě Bouzově se narodil pozdější český král Jiří z Poděbrad . Jiří z Poděbrad postoupil panství někdy před rokem 1442 svému stoupenci Zdeňkovi Kostkovi z Postupic. V letech 1472 - 1696 byl v majetku mnoha různých českých a moravských rodů. Pak celé panství kupuje Řád německých rytířů.

Majetkem řádu zůstal hrad až do 1. 10. 1939, kdy byl konfiskován jako majetek spolku - nebyl uznán jako církevní majetek. Spolu s dalším řádovým majetkem byl předán do správy Gesellschaft zur Förderung und Pflege deutscher Kulturdenkmäler se sídlem v Berlíně.

Od roku 1945 byl hrad ve správě Národní kulturní komise, Státní památkové správy, (Krajského) Vlastivědného ústavu (muzea) v Olomouci a od 1. 1. 1994 je ve správě státní příspěvkové organizace Státní hrad Bouzov.

zdroj: http://www.hrad-bouzov.cz/

Na hradě Bouzov se natáčela spousta pohádek např. Pyšná princezna, Fantagiro, O princezně Jasněnce a létající ševci...

Hrad Bouzov je jeden z našich nejkrásnějších hradů, vřele doporučuji jeho návštěvu.